Dom czy mieszkanie - co wybrać?

Co opłaca się bardziej – inwestycja w dom czy w mieszkanie? Pytanie to zadaje sobie coraz więcej osób, które w niedługim czasie planują nabyć nieruchomość. Własne nowe cztery kąty to w końcu większa niezależność, poczucie bezpieczeństwa oraz inwestycja w przyszłość. Poniżej przedstawiliśmy plusy i minusy każdego rozwiązania. 

Szukasz mieszkania?

Dom czy mieszkanie - co wybrać?

Dom czy mieszkanie – lokalizacja 

Dom, mieszkanie, a może willa miejska? Wybór nie jest prosty i trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, aby móc podjąć w 100% świadomą decyzję zakupową. Na etapie poszukiwań nie można poprzestać na oglądaniu pięknych zdjęć, których nie brakuje na stronach internetowych oraz tablicach ogłoszeniowych serwisów nieruchomości. Kluczowy jest tu pragmatyzm.

Lokalizacja

Jednym z głównych elementów do rozważenia jest lokalizacja. Ma ona zazwyczaj duży wpływ na to, jaki typ zabudowy znajduje się w okolicy: dom czy mieszkanie. 

  • Mieszkania – najpopularniejsze zlokalizowane są w centrach miast, najlepiej w sąsiedztwie miejskich terenów zielonych, w pobliżu sklepów, obiektów nauki i kultury oraz innych lokali usługowych. Dobrze usytuowane mieszkania w mieście Poznań znajdują się na obszarach dobrze skomunikowanych, pozwalających szybko dotrzeć do miejsca pracy, szkoły czy przedszkola – nieważne, czy korzysta się z prywatnego samochodu, czy komunikacji miejskiej. Rozważając zakup mieszkania z pewnością należy zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienie, takie jak możliwość zaparkowania samochodu lub pozostawienia roweru w pobliżu budynku, czy także pewne uciążliwości w postaci np. odgłosów miasta szczególnie, gdy lokalizacja to centrum.
  • Domy – rzadko znajdują się w centrach dużych miast. Nowe obiekty budowane są głównie na peryferiach największych metropolii, gdzie powstają osiedla domków z wydzielonymi ogródkami. Lokalizacja takich osiedli sprawia, że panuje na nich cisza i spokój. Są także mniej zatłoczone, bardziej kameralne oraz oderwane od “tempa” dużych miast. Wybierając taki dom warto sprawdzić dostępne połączenia podmiejskich linii autobusowych lub kolejowych, by nie uzależniać się od podróży samochodem. Należy także założyć nieco dłuższy czas na dojazd do centrum miasta, jeśli to tam głównie toczy się nasze życie zawodowe. Ważnym aspektem jest najbliższa infrastruktura – czy znajdziemy tu usługi, które zaspokoją nasze codzienne potrzeby, czy też będziemy musieli często udawać się do miasta.

A zatem: dom czy mieszkanie? Czy pod względem lokalizacji można szukać tu kompromisów? Okazuje się, że jest to możliwe. Deweloperzy coraz częściej proponują klientom połączenie funkcji domu i mieszkania. Idealnym przykładem jest inwestycja Murawa 2, gdzie mamy do czynienia z nowoczesnym osiedlem dwulokalowych domów, zlokalizowanych w atrakcyjnej części Poznania – na Winogradach. Kompleks powstał zaledwie 200 metrów od Parku Cytadela. Kameralne osiedle gwarantuje mieszkańcom dodatkowe powierzchnie do wypoczynku. W zależności od umiejscowienia lokalu, jest to: taras dachowy, ogródek lub przestronny balkon. Każdy właściciel mieszkania ma także zagwarantowane przynajmniej jedno miejsce parkingowe.

Przyszłość inwestycji

Willa miejska, dom czy mieszkanie? Wartość każdej z inwestycji nieustannie rośnie, dzięki czemu zakup jest obecnie jedną z popularniejszych form lokowania kapitału. Szczególnie widać to po nieruchomościach zlokalizowanych w atrakcyjnej, popularnej części miasta. To takie lokale najłatwiej jest potem wynająć lub sprzedać.

Koszty utrzymania

Dom czy mieszkanie? Bardzo istotnym argumentem wartym rozważenia jest comiesięczny koszt utrzymania inwestycji. W przypadku wolnostojących budynków jest on z reguły wyższy, aniżeli w przypadku mieszkania, zlokalizowanego w wielorodzinnym budynku. Właściciel domu samodzielnie pokrywania rachunki, które w wielorodzinnej zabudowie rozkładają się między wszystkich mieszkańców. Inne czynniki mające wpływ na wysokość opłat to m.in.:

  • rok budowy i stan techniczny nieruchomości – im starszy budynek, tym większy należy założyć fundusz remontowy z uwagi na konieczność napraw i wymiany zużytych elementów,
  • metraż lokalu, mający wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie zimą,
  • koszty związane z obsługą części wspólnych poza budynkiem: obsługa zieleni, odśnieżanie i sprzątanie posesji,
  • czynności administracyjne związane z przeglądami, wywozem śmieci, ubezpieczeniem nieruchomości itp. 

Dom czy mieszkanie? Wybór nie jest prosty. Jest on zależny od osobistych preferencji, oczekiwań, a także możliwości finansowych kupującego. Domy wolnostojące są z reguły większe niż mieszkania, zapewniają dużo prywatności i dostęp do własnego ogródka. Są jednak zlokalizowane w oddaleniu od centrum miasta, często z uwagi na większy metraż droższe, a koszt ich utrzymania jest wyższy. Warto zwrócić uwagę na nowe oferty proponujące kompromis pomiędzy komfortem przestrzeni domu a wygodą płynącą z życia w mieście jak np. inwestycja Murawa 2. Zachęcamy do zajrzenia na: