Jak kupić mieszkanie od dewelopera? 

Zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie od dewelopera i czy jest to dobra inwestycja? Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda proces zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. Zapraszamy do lektury! 

Jak kupić mieszkanie od dewelopera? 

Kupno mieszkania od dewelopera – krok po kroku 

Proces zakupu nieruchomości od dewelopera jest wieloetapowy i może delikatnie różnić się w zależności od firmy, z którą zdecydujemy się podjąć współpracę. Będzie także nieco inny – prostszy, gdy finansujemy zakup ze środków własnych, a nieco bardziej skomplikowany, gdy będziemy ubiegać się o kredyt. Doświadczeni deweloperzy podejmują wszelkie starania, aby ułatwić swoim klientom ten proces, oferując pomoc na każdym etapie zakupu mieszkania w Poznaniu.

W pierwszej kolejności należy dobrze przyjrzeć się ofertom dostępnym na rynku pierwotnym. Na tym etapie dobrze jest także sprawdzić dewelopera, którego nieruchomość zamierzamy nabyć. W tym celu warto zapoznać się z historią jego realizacji, opiniami dostępnymi np. w internecie, sprawdzić jakość i terminowość wykonywanych prac.

1. Spotkanie z doradcą i omówienie oferty

Rozpatrując konkretną już ofertę dobrze jest umówić się na spotkanie z doradcą w biurze sprzedaży. Jest to okazja do zadania nurtujących pytań bezpośrednio przedstawicielowi dewelopera. Biuro inwestycji jest także z reguły wyposażone w materiały dodatkowe, takie jak makieta inwestycji czy próbki materiałów, które pozwolą na lepsze zaznajomienie się z projektem.

2. Rezerwacja wstępna na okres 3 dni

Jeśli oferta przypadnie nabywcy do gustu, ale potrzebuje on chwili, aby podjąć ostateczną decyzję lub zapoznać się z treścią umowy, może on dokonać wstępnej, bezpłatnej rezerwacji rozpatrywanego lokalu. Z reguły jest ona zakładana na około 3 dni, podczas których oferta nie jest prezentowana innym zainteresowanym nabywcom. Po upływie tego czasu należy podjąć decyzję o zakupie (co wiąże się z podpisaniem stosownej umowy z deweloperem) lub też o rezygnacji z lokalu, by oferta mogła powrócić na rynek.

3. Umowa rezerwacyjna

Kolejnym krokiem formalizującym rezerwację mieszkania jest podpisanie umowy rezerwacyjnej. Jest ona podpisywana w formie cywilnoprawnej i wiąże się z opłatą w wysokości ustalonej przez dewelopera. Umowa ta gwarantuje rezerwację mieszkania na czas przygotowania do umowy deweloperskiej. W tym czasie nabywca może załatwić niezbędne formalności związane, np. z zaciągnięciem kredytu. 

4. Umowa deweloperska

Umowa deweloperska to dokument, na podstawie którego deweloper ma obowiązek wybudować, a następnie ustanowić odrębną własność lokalu, który po spełnieniu określonych warunków płatności stanie się własnością nabywcy. Poszczególne zapisy umowy są chronione ustawą deweloperską, a sam dokument podpisywany jest w obecności notariusza. W umowie można znaleźć między innymi harmonogram spłaty wszystkich rat za mieszkanie od dewelopera, terminy realizacji przedsięwzięcia, cenę lokalu oraz jego rodzaj.

5. Umowa przeniesienia własności

Jest to ostatni dokument jaki należy podpisać, aby stać się prawnym właścicielem danej nieruchomości. Ten akt notarialny zazwyczaj jest podpisywany po odbiorze mieszkania oraz dokonaniu wszystkich płatności przez nabywcę.

O czym warto pamiętać przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Mieszkania od dewelopera trafiają do oferty rynku pierwotnego na długo, zanim projekt zostanie zrealizowany. Z upływem czasu, a co za tym idzie postępu budowy, mieszkań w ofercie jest coraz mniej. Dlatego też, rozpatrując zakup mieszkania od dewelopera, warto upewnić się na kiedy planowane jest zakończenie realizacji inwestycji oraz kiedy mieszkania zostaną oddane do użytku. Podczas oczekiwania na nowe lokum warto zaplanować prace związane z późniejszym wykończeniem wnętrza. Zaletą mieszkania od dewelopera jest to, że do czynienia mamy z zupełnie nową, czystą przestrzenią, którą możemy zaprojektować zgodnie z własnym gustem. Tu także z pomocą przychodzi deweloper, oferując usługi doświadczonego architekta dobrze znającego inwestycję, otwartego na preferencje klienta.

Mieszkania deweloperskie w Poznaniu najczęściej są realizowane w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby swoje nieruchomości lokować możliwie w niedalekiej odległości od centrum miasta, a jednocześnie w pobliżu terenów zielonych. Przyszli mieszkańcy bardzo doceniają dobrze rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową miejsca zamieszkania oraz obecność terenów sprzyjających odpoczynkowi na świeżym powietrzu. W nowym budownictwie do dyspozycji mieszkańców najczęściej jest podziemna hala garażowa, dzięki czemu samochody nie zajmują terenu wokół inwestycji, a ten może być zagospodarowany zielenią. Na uwagę zasługuje także gwarancja oraz rękojmia, których udziela deweloper na nowe mieszkania w swojej ofercie. 

W niniejszym artykule wyjaśniliśmy jak kupić mieszkanie od dewelopera oraz na co zwrócić uwagę. Zachęcamy przy okazji do zapoznania się z ofertą na: