Czym różni się apartament od mieszkania?

Kupno wymarzonych czterech kątów wiąże się z dużymi wyzwaniami: wyborem oferty, zdobyciem finansowania oraz przeprowadzką. Pierwszy etap to odpowiedź na pytanie: jakim rodzajem lokalu jestem zainteresowany? Niewiele osób wie, czym różni się apartament od mieszkania w świetle przepisów budowlanych i przede wszystkim obowiązujących standardów. Co za tym idzie, mało osób ma świadomość jakie można mieć względem danego typu lokalu oczekiwania. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i przybliżyć temat w niniejszym wpisie.

Szukasz mieszkania?

Czym różni się apartament od mieszkania?

Apartament a mieszkanie – jak to jest z definicją?

W języku polskim i kulturze utrwaliło się wiele przekonań odnośnie tego, jak klasyfikujemy apartament a mieszkanie. Idąc tropem Słownika Języka Polskiego PWN możemy dowiedzieć się, że apartament jest lokalem luksusowo urządzonym oraz wielopokojowym. Obraz ten utrwalają u odbiorców masowej kultury liczne produkcje filmowe, seriale, a także katalogi wnętrzarskie.

Czy te dwa argumenty ugruntowane są w jakiś sposób prawnie? Niestety nie. W polskim prawie nie znajdziemy przepisów mówiących o tym, czym różni się apartament od mieszkania, a także jakie powinien spełniać standardy. Właśnie dlatego nazwa “apartament” często jest nadużywana, a cena mieszkania potrafi być sztucznie zawyżona przez jego właściciela.

Cechy apartamentu – jaki powinien być?

Skoro nie możemy w kontekście prawa jasno stwierdzić, czym różni się apartament od mieszkania, to jak nie dać się oszukać? Jest kilka cech, na które warto zwrócić uwagę, a które w szczególności są respektowane przez doświadczonych deweloperów. Przede wszystkim:

  • wielkość – czym pod tym względem różni się apartament a mieszkanie? Luksusowy apartament to duży, przestronny lokal o metrażu przeważnie około 100 m². W jego wnętrzu powinny znajdować się takie pomieszczenia, jak: kuchnia, salon (pokój dzienny), sypialnia główna (dla właścicieli) - często z prywatną łazienką, gabinet lub pokój gościnny, łazienka dla gości lub osobne WC. Często spotykane są także dodatkowe pomieszczenia: gospodarcze lub garderoba,
  • udogodnienia w budynku – czym różni się apartament od mieszkania w tym przypadku? W apartamentowcu zazwyczaj znajduje się rozbudowana, reprezentatywna strefa wejścia, często wraz z recepcją, a samo osiedle jest strzeżone i monitorowane. Dużą uwagę przywiązuje się do zadbanego i ciekawie zaprojektowanego dziedzińca – pełnego zieleni i oryginalnych rozwiązań małej architektury. Standardem są takie udogodnienia jak: winda, czy miejsca postojowe przyporządkowane dla każdego z mieszkańców. Nowoczesne apartamenty z reguły zlokalizowane są w budynkach o ciekawej bryle i elewacji. Same lokale natomiast są wykonane w wyższym standardzie i zawierają takie rozwiązania użytkowe jak: ogrzewanie podłogowe, żaluzje fasadowe, czy duże, drewniane okna ,
  • lokalizacja – w przypadku apartamentu liczy się przede wszystkim atrakcyjność okolicy. W zależności od charakteru inwestycji może to być bliskość lasu, parku lub jeziora, czy w innym przypadku ścisłe centrum miasta. Ważna jest z pewnością bliskość lokali usługowych oraz sprawna komunikacja z pozostałą częścią miasta, co ma wpływ na wygodę codziennego życia. 

Jak widać klasyczny apartament a mieszkanie, znacznie różnią się między sobą. Idealnym przykładem miejskich apartamentów są mieszkania Poznań w inwestycji Murawa 2:

  • dogodna lokalizacja – inwestycja usytuowana jest pomiędzy ulicami: Winogrady, Murawa i Gromadzka. Zaledwie 3 km od Starego Rynku i 200 metrów od Cytadeli, czyli malowniczego, największego z poznańskich parków,
  • wysoka jakość wykonania – w ramach standardu lokale wyposażone są w zależności od usytuowania m.in. w: duże, drewniane okna z bezprogowym wyjściem na ogródek, ogrzewanie podłogowe, żaluzje fasadowe sterowane elektrycznie, nowoczesne, elektryczne markizy nad tarasami ogrodów. Każdy apartament posiada dostęp do prywatnego garażu lub miejsca postojowego w hali garażowej lub na dziedzińcu. Części wspólne zostały zaprojektowane z dbałością o każdy detal. Znajdziemy tu sporo zieleni, także na tarasach dachowych, ścieżki wykonane z podłoża mineralnego, nadające całości parkowego charakteru, czy klimatyczne oświetlenie. Oryginalne, asymetryczne bryły budynków oraz zastosowane materiały na elewacji (drewno, blacha i tynk z pnącą zielenią) tworzą nowoczesny styl tych wyjątkowych willi miejskich,
  • przemyślany układ i przestronne pomieszczenia – każde z mieszkań zostało oryginalnie zaprojektowane z myślą o optymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Część lokali posiada wysokie na dwie kondygnacje salony oraz antresole.

Mamy nadzieję, że w czytelny sposób wyjaśniliśmy, czym różni się apartament od mieszkania. Jesteśmy pewni, że dzięki naszym wskazówkom dużo łatwiej będzie podjąć decyzję zakupową. Jednocześnie polecamy przyjrzeć się naszej inwestycji z bliska:

Szukasz mieszkania?