Co wpływa na cenę mieszkania?

Planujesz kupić własne M? Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl, co wpływa na cenę mieszkania i dlaczego zdarza się, że ceny lokali różnią się tak drastycznie, nawet jeśli mają tę samą powierzchnię i znajdują się w identycznych lokalizacjach? Są pewne czynniki, które mają zaskakująco duży wpływ na cenę mieszkania. W tym artykule przedstawimy je oraz wyjaśnimy, w jaki sposób zmieniają wartość nieruchomości.

Szukasz mieszkania?

Co wpływa na cenę mieszkania?

 

Co wpływa na cenę mieszkania? Podstawowe czynniki

Lokalizacja

Po pierwsze, kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest lokalizacja. Im atrakcyjniejsza pod względem wygody zamieszkania – tym droższa. Przykładowo, mieszkanie w centrum Poznania będzie kosztować znacznie więcej niż porównywalne lokum na obrzeżach miasta. Dlaczego? Tereny śródmiejskie są najlepiej skomunikowane z pozostałymi osiedlami, zarówno poprzez sieć miejskich dróg, jak i doskonały dostęp do komunikacji publicznej. Zwykle w centrach miast jest najwięcej powierzchni biurowych, miejsc pracy, a także usług związanych z handlem, administracją, medycyną czy szkolnictwem. W śródmieściu skupiają się ośrodki kultury – kina, teatry, a także można liczyć na szeroką ofertę gastronomiczną. Zakup działki pod inwestycję mieszkaniową w tak atrakcyjnym miejscu jest również dużo bardziej kosztowny z uwagi na ograniczoną podaż tego typu nieruchomości.

Obrzeża miast zwykle gwarantują ciszę, spokój i więcej terenów zielonych, jednak są to czynniki znacznie mniej wpływające na cenę mieszkania, niż dostęp do usług, dróg oraz komunikacji miejskiej.

Rozmiar i układ mieszkania

Co wpływa na cenę mieszkania? Drugim czynnikiem jest rozmiar i układ lokalu. Im większa powierzchnia, tym wyższa kwota za całość, co jednak niekoniecznie przekłada się na cenę za metr kwadratowy. Najwyższe stawki odnotowują tu kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe, które należą do najchętniej wybieranych przez nabywców.

Nie tylko ilość pokoi ma znaczenie, ale także układ całego mieszkania. Pozornie podobne mieszkania 4-pokojowe mogą różnić się ceną, gdy jedno z nich ma np. dodatkową łazienkę lub korzystniejszy układ pokoi.

Stan techniczny nieruchomości

Na ostateczną wycenę mieszkania duży wpływ ma także jego stan techniczny. Nowe lokale są zwykle droższe, niż te w starym budownictwie, wymagające najczęściej gruntownego remontu.

Mówiąc o tym, co wpływa na cenę mieszkania, nie można także pominąć standardu wykończenia. Dobrej jakości meble, rodzaj zastosowanego wykończenia podłóg oraz ścian, wysokiej klasy sprzęt RTV i AGD, kosztowne dodatki – to tylko kilka elementów, które mogą podnieść cenę sprzedawanego mieszkania.

Co wpływa na cenę mieszkania? Mniej oczywiste czynniki

Co jeszcze może podnieść lub obniżyć wartość mieszkania? Oto pozostałe czynniki, które również są brane pod uwagę przy wycenie każdego M.

Układ względem stron świata

Mieszkania z ekspozycją na południowy zachód lub południowy wschód często są bardziej cenione, ponieważ otrzymują więcej naturalnego światła, przez co wnętrza są jasne i przyjemne. Dobre nasłonecznienie wpływa pozytywnie także na termikę pomieszczeń.

Piętro

Mieszkania na wyższych piętrach zazwyczaj są droższe niż te na parterze lub niższych piętrach, ponieważ oferują lepszy widok, większą prywatność i są mniej narażone na odgłosy płynące z zewnątrz.

Niestandardowe udogodnienia

To między innymi:

  • ogrzewanie podłogowe – coraz częściej stosowane, jednak nadal uważane za rozwiązanie luksusowe, mające wpływ na cenę mieszkania. Koszty są większe ze względu na instalację i późniejszą wygodę użytkowania,
  • materiał wykończenia tarasów i zagospodarowanie ogródków – estetyczne i funkcjonalne elementy, takie jak wysokiej jakości drewno na tarasach lub częściowo urządzony ogród, mogą podnosić atrakcyjność mieszkania,
  • okna PCV vs. drewniane – okna wykonane z drewna są droższe, ale zapewniają lepszą izolację termiczną. Są także przyjemniejsze w odbiorze i ekologiczne. Okna PCV są bardziej przystępnym cenowo i standardowym rozwiązaniem.

Standard całej inwestycji

Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów na elewacji budynku może podnieść jego atrakcyjność i wartość, co wpływa na cenę mieszkania. Bogatsze i bardziej efektowne projekty części wspólnych, takie jak hol wejściowy, klatka schodowa czy teren zewnętrzny, również mogą zwiększać prestiż inwestycji i cenę mieszkań.

Warunki rynkowe

Sytuacja na rynku nieruchomości ma znaczący wpływ na ceny mieszkań. W okresach wzrostu popytu na mieszkania, ceny mogą rosnąć szczególnie, gdy nie nadąża za nim podaż i nieruchomości jest mniej, aniżeli liczba zainteresowanych.

Nie bez znaczenia jest tutaj sytuacja gospodarcza w kraju. Wszelkie czynniki oddziałujące na zamożność społeczeństwa, takie jak poziom wynagrodzeń, stopa bezrobocia, czy inflacja, obniżająca zdolność klientów do zakupu nieruchomości. Co jeszcze wpływa na cenę mieszkania w tym kontekście? Duże znaczenie ma także aktualny poziom stóp procentowych i dostępność kredytów hipotecznych.

Z punktu widzenia dewelopera gospodarka warunkuje wysokość nakładów, jakie musi ponieść przy realizacji inwestycji. Cena zakupu działki, dostępność materiałów oraz wynagrodzenie firm budowlanych to podstawowe koszty, które muszą zostać zrekompensowane ostateczną ceną mieszkania.

Co wpływa na cenę mieszkania? Podsumowanie

Podsumowując, na ostateczną cenę mieszkania wpływa wiele czynników, związanych zarówno z lokalizacją nieruchomości, typem i stanem technicznym lokalu, po sytuację gospodarczą kraju. Przy rozważaniu zakupu, warto mieć na uwadze te czynniki, aby zrozumieć, dlaczego ceny mogą się tak różnić, a także po to, by lepiej ocenić, czy dana nieruchomość jest dla nas dobrą inwestycją.

Interesują Cię nowoczesne mieszkania Poznań? Jeśli marzysz o wysokiej jakości życia w otoczeniu zieleni, sprawdź naszą wyjątkową inwestycję. Zobacz:

Szukasz mieszkania?