Jaki metraż mieszkania wybrać? Jak dobrać wielkość mieszkania?

Jaki metraż mieszkania wybrać? Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z najpoważniejszych, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z wyborem odpowiedniej przestrzeni do życia oraz dużym zobowiązaniem finansowym. Ważną kwestią w tym aspekcie jest określenie optymalnego dla nas metrażu mieszkania. Czy inwestować w dużą powierzchnię, czy może wybrać mniejszy, ale dobrze zorganizowany lokal? Na rynku deweloperskim znajdziemy bardzo zróżnicowane oferty. Dostępne są zarówno kompaktowe mikroapartamenty, jak i mieszkania cztero- czy pięciopokojowe, wielopoziomowe, o powierzchni małego domu. Jaki metraż mieszkania wybrać, aby mieszkać komfortowo?

Szukasz mieszkania?

Jaki metraż mieszkania wybrać? Jak dobrać wielkość mieszkania?

Wielkość mieszkania - od czego powinna zależeć?

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze mieszkania warto określić swoje plany na przyszłość. Większy metraż to wyższa cena lokalu. Jeśli jednak planujemy np. pracę z domu lub powiększenie rodziny warto pomyśleć o dodatkowym pokoju, który wkrótce będzie potrzebny. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jak sfinansuję zakup nieruchomości? Czy posiadam oszczędności? Jak wygląda moja zdolność kredytowa?
  • ile osób będzie mieszkać w nowym domu? Czy planuję powiększenie rodziny lub częste wizyty gości?
  • jakie funkcje będzie dla mnie pełniło nowe mieszkanie? Czy będzie tylko miejscem noclegu, a może dodatkowo miejscem pracy?
  • czy planuję zostać tu na dłużej? A może zakładam możliwość zmiany miejsca zamieszkania?

Należy przy tym myśleć nie tylko w kategorii “tu i teraz”, ale także rozważając najbliższą przyszłość. Innej przestrzeni potrzebuje dla siebie singiel, innej para, a jeszcze innej rodzina z dziećmi.

Metraż mieszkania dla singla

Wiele źródeł wskazuje na to, że optymalny metraż mieszkania dla jednej osoby to między 25 a 35 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia pozwala na swobodne rozlokowanie swoich rzeczy, wydzielenie w mieszkaniu strefy dziennej i nocnej. Mieszkania o powierzchni około 30 metrów kwadratowych to z reguły kawalerki z kuchnią lub aneksem kuchennym i osobną łazienką. Kupowane są głównie przez młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie, zdobywają pierwszą stałą pracę. Zalety takiego mieszkania to przede wszystkim niższa cena, wymagająca mniejszego wkładu własnego i niższych rat kredytu. Małe mieszkania mają również niższe koszty eksploatacji i są łatwiejsze w utrzymaniu porządku. Oczywiście to, czy takie mieszkanie zaspokoi potrzeby singla, zależy od jego stylu życia. Jeśli często przyjmuje gości, posiada dużo sprzętu, np. sportowego, który zajmuje więcej miejsca, może wybrać nieco większe mieszkanie dwupokojowe, np. z osobną sypialnią.

Metraż mieszkania dla pary

Niektóre pary decydują się na zamieszkanie w kawalerkach, jednak z czasem może okazać się, że w takim mieszkaniu brakuje swobody. W takim wypadku lepiej rozważyć mieszkanie dwupokojowe, składające się z salonu z aneksem kuchennym, sypialni i łazienki. Jeśli jednak obie osoby potrzebują trochę więcej przestrzeni dla siebie, bo np. oboje pracują w domu, co wymaga  skupienia, wartą rozważenia opcją będzie mieszkanie 3-pokojowe. Jeden z pokoi można zaaranżować na gabinet, drugie biurko można postawić w salonie, a trzeci pokój zaaranżować jako sypialnię, pozwalającą oddzielić strefę pracy od strefy odpoczynku. Takie trzypokojowe mieszkania z reguły mają od 55 do 70 metrów kwadratowych. Przykładem dobrej organizacji takiej przestrzeni są mieszkania 3-pokojowe w Poznaniu w inwestycji Murawa 2. Zapewniają one możliwość reorganizacji przestrzeni, w przypadku np. powiększenia rodziny lub konieczności pracy z domu.

Metraż mieszkania dla rodziny z dziećmi

Kilkuosobowa rodzina powinna postawić na metraż zapewniający komfort wszystkim jej członkom. Dobrze, gdy każdy znajdzie swój azyl. W przypadku rodziny z jednym dzieckiem wystarczające może być mieszkanie trzypokojowe. Rodziny czteroosobowe mogą rozważyć zakup mieszkania czteropokojowego, dzięki czemu każde z dzieci będzie miało własny pokój. O ile w pierwszych latach życia dzieci mogą i najczęściej chcą spać w jednym pokoju, to z czasem jednak zaczyna im zależeć na zachowaniu prywatności. Mieszkania 4-pokojowe w Poznaniu we wspomnianej inwestycji Murawa 2 mają od 90 do 150 metrów kwadratowych. Są to mieszkania z dwoma kondygnacjami, co zapewnia wszystkim mieszkańcom sporo przestrzeni i potrzebnej intymności. Taki układ umożliwia wydzielenie stref sypialni od dziennej. Większe rodziny mogą zdecydować się na mieszkania 5-pokojowe w Poznaniu, których metraż mieści się w przedziale od 100 do ponad 170 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia pozwala już na bardzo komfortowe zorganizowanie przestrzeni do życia dla każdego z członków rodziny, a także swobodne przyjmowanie gości, wyodrębnienie dodatkowych miejsc do pracy, ćwiczeń czy wspólnego relaksu. Znajdziemy tu również sporą powierzchnię do przechowywania np. rowerów, przetworów czy zapasów.

Podsumowanie 

Wybór metrażu mieszkania powinien być podyktowany zarówno możliwościami finansowymi, jak i planami na przyszłość. Powinien być dostosowany do liczby osób, która zamieszka nieruchomość oraz stylu życia domowników. Dla osób poszukujących mieszkania w Poznaniu ciekawą propozycją może być inwestycjami Murawa 2, z atrakcyjnymi mieszkaniami o powierzchni od 50 do ponad 170 metrów kwadratowych i wieloma możliwościami aranżacyjnymi - według potrzeb przyszłych właścicieli.

Szukasz mieszkania?